utrzymanie_pozycji_i_trymu

Pozycja i trym, to obok pływalności doskonałej, podstawowe elementy, które każdy nurek musi mieć opanowane w bardzo dobrym stopniu. Można wyróżnić kilka pozycji, ale trym jest tylko jeden 😉

Trym

Pod tym tajemniczym pojęciem kryje się umiejętność takiego ustawienia balastu, aby można było w miarę łatwo utrzymać sylwetkę poziomą – podczas przemieszczania się jak i w sytuacji, kiedy chcemy się zatrzymać. Idealnym rozwiązaniem jest osiągnięcie równowagi stabilnej (środek ciężkości leży nieco poniżej środka wyporu), ale jest to niezwykle trudne do osiągnięcia. Przeważnie nurkowie osiągają równowagę chwiejną (środek ciężkości powyżej środka wyporu). Utrzymanie prawidłowego trymu pomaga w utrzymaniu pożądanej pozycji.

Pozycje

Kwestia pozycji jest łatwiejsza do zrozumienia – chodzi o to, żeby było jak najbardziej opływowa, bo wtedy zużywa się najmniej energii. Można to porównać z jazdą na rowerze – im bardziej pozioma sylwetka, tym mniejszy opór powietrza. To samo dzieje się podczas nurkowania – w zależności od przyjętej pozycji siła oporu wody jest większa lub mniejsza.

Pozycja pozioma

Generuje najmniejszy opór czołowy. Płynąc w takiej pozycji zużywamy najmniej energii. Najlepsze wyjście przy pokonywaniu dużych odległości. Niestety ma pewne mankamenty – nie dla każdego jest wygodna. Dlaczego? Poprzez nieco ograniczoną widoczność oraz możliwość przychylania ciała pionowo „na głowę”.

Pozycja pod kątem

Nachylenie ciała pod niewielkim kątem (10-20 stopni) nieco zwiększa opór wody, ale dla wielu płetwonurków jest to optymalna pozycja, bo zwiększa wygodę pływania – lepsza widoczność, naturalne ułożenie ciała. Im bardziej kąt zwiększa się, tym więcej energii trzeba włożyć w przemieszczanie się (przykład widoczny na zdjęciu). Duży kąt może świadczyć o małych umiejętnościach nurka.

Pozycja pionowa

Dozwolona tylko na początku zanurzania i pod koniec wynurzania. Cała praca płetw „idzie w” utrzymanie pływalności.