snorkeling

Snorkel to w języku angielskim fajka. Chodzi oczywiście o rurkę, przez którą nurek może oddychać pod wodą. Fajka to jeden z trzech elementów – obok maski i płetw – wchodzący w skład ABC, czyli podstawowego wyposażenia płetwonurka. Nurkowanie z takim sprzętem nazywane jest właśnie snorkelingiem.

Na czym polega snorkeling?

To najłatwiejsza forma nurkowania, polegająca na pływaniu po powierzchni wody z zanurzoną głową. Nie trzeba co chwila wynurzać się, aby zaczerpnąć oddech, bo oddycha się przez fajkę. Maska zapewnia komfortowe oglądanie tego, co pod wodą, bo oczy nie są przywykłe do patrzenia w „mokrych warunkach”. Z kolei dzięki płetwom możliwe jest szybsze i sprawne poruszanie się w wodzie.

Dla kogo snorkeling?

To dobry pomysł dla wszystkich, którzy zaczynają przygodę z nurkowaniem. Snorkeling nie wymaga posiadania umiejętności nurkowych, wystarczy umieć pływać w podstawowym stopniu, a jeśli wypoczywamy nad mocno zasoloną wodą, to ciało unosi się na powierzchni samoczynnie. Dlatego snorkeling to propozycja dla dzieci, osób starszych lub dla tych, którzy nie czują się na siłach, aby zanurzyć się pod wodę.

Gdzie uprawiać snorkeling?

Właściwie każdy zbiornik, w którym można zażywać kąpieli, nadaje się do pływania z fajką. Przeszkodą może być widoczność. W akwenach o słabej przejrzystości wody można rozczarować się, bo niewiele zobaczymy. Najlepsze warunki do snorkelingu są w ciepłych wodach, np. w Chorwacji, Egipcie, Izraelu, w Morzu Czerwonym czy na Wyspach Kanaryjskich. W takich wodach – ciepłych, o umiarkowanej temperaturze i dobrej przejrzystości – snorkeling sprawdza się najlepiej.