grota_neptuna_na_sardynii

Jeśli planujemy wakacje we Włoszech to warto zwrócić uwagę na Sardynię. Jej północne wybrzeże obfituje w ciekawe miejsca do nurkowania. Wiele tu form skalnych, których próżno szukać w innych zakątkach świata.

Na wczasach

Sardynia nie jest jeszcze najbardziej popularnym miejscem turystycznym we Włoszech, ale ma wiele do zaoferowania – fantazyjne wybrzeże, górzyste tereny w głębi wyspy z dziką przyrodą, zaciszny klimat i… oczywiście wodę, tzn. opływające wyspę wody Morza Śródziemnego. Wypoczynkowi sprzyja łagodny, ciepły klimat oraz średnia temperatura wody w granicach od 20 do 24 stopni Celsjusza.

Garść informacji

Do najlepszych miejsc nurkowych dopływa się pontonami. Najwięcej wypraw odbywa się w północnych rejonach wyspy, ale to nie znaczy, że w innych miejscach nie znajdziemy czegoś ciekawego do zobaczenia. Na północnych brzegach trzeba uważać na dość silne prądy. Sezon nurkowy trwa od maja do października. Najlepsza widzialność jest późną wiosną. Zimą większość centrów nurkowych jest nieczynna. Głębokość nurkowania sięga 30 metrów, ale niekiedy możliwe jest zejście do 60 (wymagane przeszkolenie).

Gdzie nurkować?

Cappo Marrargiu to miejsce, które oczaruje każdego. W licznych kanionach, wieżyczkach, zagłębieniach i szczelinach skrywają się mureny. Z kolei na półwyspie Cappo Caccia znajduje się największa atrakcja turystyczna Sardynii – Grota Neptuna. Jest dostępna również do zwiedzania „na sucho” – można podziwiać fantastyczna stalaktyty i stalagmity. Między wyspami Tavolara i Molara znajduje się Secche del Fico – podwodny grzbiet o ciekawym ukształtowaniu. Wybrzeża w tym rejonie usiane są zatoczkami, do których wpływają ławice ryb. Skaliste ściany ciągną się od Capo Testa do Capo Figari (gdzie można nurkować w jaskiniach). Można nurkować z ABC wokół wielu małych wysepek archipelagu Maddalena.