fajka

Jednym z łatwiejszych sposobów nurkowania jest pływanie z fajką, także pod wodą. To dobry początek dla osób, które dopiero uczą się sztuki nurkowania. Jednak są pewne trudności w korzystaniu z tego przybytku.

Zalety

Do niewątpliwych zalet pływania z fajką należy fakt, że nie trzeba co chwilę wynurzać się, aby zaczerpnąć powietrza. Można pływać po powierzchni wody – to tzw. snorkeling – lub zanurzać się pod wodę i płynąć bezdechowo. Snorkeling jest dobry w wodach o dużej przejrzystości , gdzie rafę lub inne atrakcje znajdują się na małej głębokości. Z kolei jeśli jakiś ciekawy obiekt znajduje się nieco głębiej, warto „dać nura”.

Wady

Okazuje się, że zanurkowanie z fajka wymaga pewnej wprawy. Woda zalewa rurkę, więc trzeba uważać, aby się nie zakrztusić. Nowością są rurki z zaworkami, które blokują dopływ wody. Gdy jednak posiadamy tradycyjny sprzęt, trzeba nauczyć się oczyszczać fajkę z wody (przedmuchać ją).

Oczyszczanie fajki z wody

Istnieją co najmniej dwa sposoby przeczyszczenia fajki. Pierwszy polega na tym, aby wypuścić powietrze ustami w momencie gdy zbliżamy się do wynurzenia – około 2 m pod powierzchnia wody. Wysiłek na wykonanie takiego „manewru” nie jest zbyt duży, ale trzeba umieć go wygenerować. Drugim sposobem jest przedmuchanie rurki po wypłynięciu na powierzchnię (jeden szybki wydech). Widoczna wtedy będzie mała fontanna wytryskująca z rurki.