pletwy_to_podstawa

A właściwie jedna trzecia podstawy, bo podstawowym wyposażeniem nurka są oprócz płetw maska i fajka, czyli tzw. ABC. Jakie są rodzaje płetw i jak je dobrać, aby cieszyć się nieskrępowaną radością nurkowania?

Twarde czy miękkie?

Płetwy możemy podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Miękkie płetwy polecane są tym, którzy nie maja dużej wprawy w nurkowaniu. Dzięki nim, nawet ktoś, kto nie ma jeszcze perfekcyjnie opanowanych ruchów nóg może dobrze radzić sobie pod wodą. Miękkie płetwy zapewniają dobrą sterowność, ale nie dużą siłę napędową. Twarde płetwy są polecane bardziej wytrawnym nurkom. Są krótsze, ale zapewniają większą siłę napędową. Niestety, nie można w nich liczyć na taką sterowność jak w przypadku płetw miękkich.

Kaloszowe czy paskowe?

Podstawowa różnica między płetwami kaloszowymi i paskowymi polega na tym, że te pierwsze zakłada się na bosą stopę, a drugie na buty do nurkowania. Płetwy kaloszowe należy przymierzyć przed zakupem na bosą stopę i dobrać rozmiar tak, aby płetwa nie zlatywała i nie była luźna, bo to spowoduje otarcia. Musi być dopasowana lub nawet nieco za ciasna. Płetwy paskowe zakładamy na buty, więc tak też je dobieramy w sklepie. Odwrotnie jak w przypadku kaloszowych – powinny być nieco luźniejsze. W kwestii rozmiaru jest mniejszy wybór, bo nie ma tu rozmiarowi jak w przypadku zwykłych butów, są tylko S, M, L oraz XL.