oczyszczanie_maski

Rozszczelnienie maski to dosyć częsty problem pod wodą. Na szczęście to nic strasznego – to tylko zalanie maski wodą. Można szybko usunąć wodę z niepożądanego miejsca pod warunkiem, że ma się w tym wprawę.

Ważne, ale niełatwe

Oczyszczanie maski to podstawowa umiejętność przerabiana na kursach. Bez tej zdolności nurkowanie praktycznie nie jest możliwe. Niestety początkującym nurkom może przysparzać wielu problemów. Pierwszym czynnikiem zaporowym jest bariera psychiczna. Chodzi o lęk przed zdjęciem maski, zalaniem wodą oczu i nosa. Trzeba się przełamać, nie panikować i postępować krok po kroku według zaleceń instruktora.

Jak oczyścić maskę?

Lekko dociskamy górny kołnierz maski do twarzy, tak aby w górnej części było szczelnie. Dolny kołnierz delikatnie odchylamy, aby zrobić minimalną szczelinę. Powinniśmy być wtedy ustawieni w takiej pozycji, aby twarz była odchylona od pionu o około 45 stopni, czyli jeśli jesteśmy w pozycji pionowej, wystarczy zbliżyć podbródek do klatki piersiowej. Teraz najtrudniejsze – wydmuchujemy powietrze nosem. Początkowo trudność może sprawiać naturalny odruch, jakim jest wciąganie powietrza nosem. Trzeba nauczyć się pobierać powietrze z aparatu ustami i wydmuchiwać nosem. W zależności od wielkości maski czynność należy powtórzyć kilka razy, aż do wypchnięcia całkowitego wody.

W razie problemów

Jeśli początkowo ta umiejętność zupełnie nie wychodzi, nie ma się co załamywać. Wiele osób po pierwszych próbach nie jest wystarczająco biegła w tej czynności. Można ćwiczyć tę umiejętność poprzez pływanie w basenie tylko z rurką – to dobry trening, który może pomóc oswoić się z wodą i innym sposobem oddychania. Można też ćwiczyć na sucho – siedząc wygodnie w domowym zaciszu chwytać powietrze ustami i wydychać nosem (przy otwartych ustach).