dive 9

Podstawowy sprzęt do nurkowania, czyli czego potrzeba, żeby zacząć.


Sprawa jest prostsza niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać – zacząć przygodę z nurkowaniem można w zasadzie bez sprzętu. Każda szkoła nurkowania wypożycza sprzęt (często w cenie kursu), więc pierwsze zanurzenie można zaliczyć bez inwestowania środków w zakup sprzętu, który, bądźmy szczerzy – nurkowanie nie wszystkim odpowiada, może po pierwszym razie wylądować na lata w szafie albo na portalu aukcyjnym.

W dobie konsumpcjonizmu ważne jest aby mieć. A że trudno mieć wszystko, trzeba wybierać, co mieć najpierw. I tu ważne pytanie: jaki sprzęt nurkowy kupować i kiedy.

Oczywiście sprawa zależy od wielu czynników, a nawet po ich uwzględnieniu nadal pozostaje subiektywna. Można jednak pokusić się o kilka rad na temat sprzętu nurkowego.
1) ABC, czyli maska, fajka i płetwy – to dla nurka trochę jak bielizna osobista – można pożyczyć, ale lepiej mieć własną sprawdzoną i przetestowaną w różnych warunkach. Tutaj nakłady nie będą wielkie od kilkudziesięciu złotych za marketowy komplet (nie polecam) do kilkuset za porządny markowy sprzęt, który wystarczy na lata (moja maska ma 20 lat i nie czuję potrzeby wymiany).

2) O ile ABC można wykorzystywać również rekreacyjnie – przyda się do oglądania rybek z powierzchni w ciepłych krajach, o tyle pierwszym poważnym zakupem typowo nurkowym powinien być komputer nurkowy – niezbędne przy urządzenie wskazujące czas nurkowania, głębokość, temperaturę i inne niezbędne informacje pozwalające zachować życie i zdrowie.

3) Drugi etap to skafander. Tu pojawiają się pytania: czy nurkujesz/będziesz nurkował na tyle często, żeby miało sens kupowanie własnego skafandra?, czy będziesz nurkował w ciepłych czy zimnych wodach (od tego zależy rodzaj skafandra), czy na miejsca nurkowe będziesz latał samolotem czy jeździł samochodem (waga bagażu)… Przed zakupem warto się dobrze zastanowić i przemyśleć za i przeciw. Pamiętaj też, że, jak mawiał mój instruktor, nurkowie dzielą się na tych którzy sikają do pianki (mokrego skafandra) i na tych, którzy kłamią w tej kwestii :)

4) Kolejny etap jest jeszcze bardziej zaawansowany i wymaga konsultacji i odrobiny doświadczenia. Zupełnie indywidualną decyzją jest czy kupić jacket, czy skrzydło, automat do jednej butli czy zestaw do twina, a może uprząż do sidemounta…