chorwacja_hvar

Ten kraj, położony nad Morzem Adriatyckim, jest częstym celem letnich wycieczek naszych rodaków. Nie ma się co dziwić – gwarantowana słoneczna pogoda, piękne widoki, dostęp do plaż (piaszczystych i kamienistych) i pyszne jedzenie. Ale to nie wszystko. Chorwacja to także ważne miejsce na nurkowej mapie Europy.

Pozwolenia

W Chorwacji można nurkować tylko z pozwoleniem wydawanym przez Chorwacki Związek Nurkowy. Można takowe nabyć w punktach nurkowych po okazaniu międzynarodowego certyfikatu. Kosztuje około 100 kun i ma roczną datę ważności. Dozwolone jest nurkowanie do głębokości 40 metrów. Pamiętajmy o oznaczeniu miejsca bojką. Są miejsca, gdzie nie można nurkować, np. w portach, parkach przyrodniczych czy obiektach wojskowych.

Hvar

Wyspa Hvar leży w archipelagu Środkowej Dalmacji. Wokół niej znajduje się wiele miejsc, które warto odkryć, np. okolice miejscowości Stari Grad. Płetwonurkom o średnim poziomie umiejętności poleca się Starogradski Zaljev. Znajduje się tam kilkudziesięciometrowy tunel przecinający półwysep Kabal. Wejście na głębokości 9 metrów. Można zaobserwować tu skorpeny, czerwone apogony oraz skorupiaki lubiące zacienione miejsca. Możliwe także nurkowanie nocne dla zaawansowanych grup. Dla średniozaawansowanych dobrymi miejscami są również wybrzeża wysp Krk oraz Premuda.

Wraki

Nurkowanie wrakowe w Chorwacji to coś dla bardziej zaawansowanych płetwonurków. Wrak statku handlowego Taranto w pobliżu Dubrownika leży na głębokości 23-55 metrów. Zatonął w 1943 roku. Innym ciekawym obiektem jest wrak promu morskiego Baron Gautsch, wykorzystywanego przez wojsko austro-węgierskie. Zatonął w 1914 roku po wpłynięciu na pole minowe w drodze z miasta Koper do Triestru. Spoczywa na głębokości 28-42 metrów. Jest nazywany Tytanikiem Adriatyku.