nurkowanie_pod_lodem

To jedyne wyjście dla nieco szalonych miłośników nurkowania, którzy nie mogą bez niego żyć – jedynie tak można nurkować w Polsce w okresie zimowym. Jednak taka odmiana nurkowanie nie jest dostępna dla każdego.

Doświadczenie i przeszkolenie

Początkujący nurkowie nie mogą zanurzać się pod powierzchnię lodu, bo to zwyczajnie niebezpieczne. Aby skorzystać z tej przyjemności trzeba, przejść specjalny kurs składający się z części teoretycznej i praktycznej. Ponadto niezbędna jest duża dawka doświadczenia oraz odpowiedni partner. Jeśli nie mamy doświadczenia w nurkowaniu pod lodem, to musimy zrobić to z kimś, kto już takie ma, a najlepiej z instruktorem.

Przygotowanie

Przede wszystkim nurkuje się tylko w akwenach, które już znamy. Oczywiście trzeba wykuć przerębel – jest z tym dużo roboty. Musi mieć kształt trójkąta o długości boku 2-3 m. Dla ułatwienia używa się piły motorowej. Dno nie powinno być płycej niż 3-4 m poniżej przerębla. Nie należy go wykuwać, jeśli lód ma mniej niż 15 cm grubości. Dobrze jest odśnieżyć okolicę przerębla, aby pod lód wpadało więcej światła. Co do sprzętu – musi być przystosowany do nurkowania zimą. W kwestii skafandra – można używać suchego (pod spód zleca się bieliznę termoaktywną) lub mokrego ze szczelnymi zamkami, rękawicami, kapturem itd.

Środki ostrożności

Nie tylko partner nurkowy jest formą zabezpieczenia. Każdy z nurków musi być przypięty do liny asekuracyjnej. Na drugim końcu, na powierzchni lodu, znajdują się osoby asekurujące. W razie jakichkolwiek problemów – zamarznięcie aparatu oddechowego, zaplątanie liny itp. – należy wrócić do przerębla. Tam rozwiązuje się wszelkie problemy.