dive 11

Podwodny świat przyciąga rzesze spragnionych niesamowitych widoków (i doświadczeń) turystów. Rafa koralowa, egzotyczna flora i fauna, jaskinie, wraki – jest wiele do odkrycia.

Miejsca do nurkowania w Polsce

Najlepsze miejsca do nurkowania w Polsce? W Polsce można nurkować w morzu, w jeziorach, w sztucznych zbiornikach wodnych. Nurkując w pobliżu Zatoki Puckiej czy Półwyspu Helskiego można liczyć na zatopione wraki statków i kutrów rybackich, a także samolotów. Bałtyk jest morzem o niskim zasoleniu i dość chłodnej wodzie, co sprawia, że wraki są bardzo dobrze zachowane.
Do jednych z najpopularniejszych jezior należy Hańcza – najgłębsze jezioro w Polsce (108, 5 m). Można tam podziwiać zatopione głazy narzutowe oraz bardzo wysokie podwodne ściany, które powstały z osadów polodowcowych. Nurkować w Polsce można także w sztucznych zbiornikach wodnych: kamieniołomach i zbiornikach zaporowych. Zalane wodą kamieniołomy mogą być atrakcyjne dla nurków ze względu na wysokie, strome, skalne ściany.

Miejsca do nurkowania – Europa

W Europie znajduje się wiele nurkowisk wartych uwagi: od ciepłych wybrzeży Morza Śródziemnego, po chłodne morza w pobliżu Wielkiej Brytanii i Irlandii. W wodach wokół Cypru widoczność sięga nawet 30 m i spotkać tam można żółwie morskie. Za to nurkując wokół brytyjskiej wyspy Man zobaczyć można foki. Homary-giganty pływają w brytyjskim Eddystone Reef. Miłośnicy historii i wraków powinni się wybrać w okolice szkockiego akwenu Scapa Flow – zatopionych jest tu wiele statków z okresu II wojny światowej. Natomiast dla amatorów ciepłej, przejrzystej wody, rafy koralowej i podwodnych jaskiń można polecić grecką wyspę Chios. Na rajskie podwodne widoki można również liczyć nurkując na Lazurowym Wybrzeżu.

Miejsca do nurkowania – świat

Ciepła woda, barwna rafa koralowa, rybki we wszystkich kolorach tęczy, rekiny i płaszczki na wyciągniecie ręki, a do tego widoczność sięgająca ponad 40 m – są takie miejsca na ziemi (a właściwie pod wodą…). Wielka Rafa Koralowa w Australii to klasyka. Labirynty rafy koralowej podziwiać można też wokół wysepki Cozumel, która leży przy zachodnim wybrzeżu Meksyku. Wielka Rafa Majów to główna atrakcja turystyczna wokół wyspy Ambergris Caye, która należy do Belize. A w archipelagu Palau (Ocean Spokojny, rejon Oceanii i Mikronezji) u brzegu wyspy Ngmelis znajduje się podwodny uskok sięgający 900 m. Jedne z najlepszych nurkowisk znajdziemy w Tajlandii, na Bali, na Kajmanach czy na Wyspach Galapagos. Ciekawe jest Morze Czerwone, Papua Nowa Gwinea, Malezja, Kostaryka czy Karaiby.