dive 10

Wcale nie trzeba jechać w tropikalne rejony Azji czy Karaibów, ani nawet do Egiptu, żeby zasmakować prawdziwego nurkowania. Podwodny świat Polski może być bardzo ciekawy: zatopione wraki, głazy narzutowe, kamieniołomy o stromych ścianach.

Miejsca do nurkowania w Polsce – Bałtyk

Nie mamy w Polsce tropikalnego, ciepłego morza w którym pływają kolorowe rybki, można podziwiać rafę koralową, a widoczność sięga 30 m. Mamy za to Bałtyk. Dzięki niskiemu zasoleniu i dość niskiej temperaturze wody wraki zatopione w Morzu Bałtyckim są bardzo dobrze zachowane. Nurkować można wśród statków, zatopionych samolotów i rybackich kutrów. Widoczność w Bałtyku sięga około 15 m.

Miejsca do nurkowania w Polsce – jeziora

Polskie jeziora charakteryzuje dość słaba widoczność oraz termoklina na głębokości około 8 m (czyli szybka zmiana temperatury wraz ze wzrostem głębokości). Zaleca się, aby w polskich zbiornikach wodnych nawet latem nurkować w skafandrze. Jednym z najciekawszych dla nurków jezior jest Hańcza, czyli najgłębsze jezioro w Polsce (max 108,5 m). Jezioro jest bardzo czyste, a na jego dnie leżą wielkie głazy narzutowe. Ze względu na swoją głębokość oraz bardzo wysokie podwodne ściany jezioro Hańcza w 1974 roku zostało wpisane na listę projektu AQUA UNESCO.

Miejsca do nurkowania w Polsce – sztuczne zbiorniki wodne

Nurkować można także w zbiornikach sztucznych – kamieniołomach i zbiornikach zaporowych. Wyrobiska powstałe po zakończeniu prac w kopalniach odkrywkowych często zalewane są wodą. Mogą wtedy stać się ciekawymi miejscami do nurkowania, gdzie pionowe ściany mają kilkadziesiąt metrów wysokości. W zbiornikach zaporowych natomiast woda ma największą przejrzystość wczesnym latem oraz jesienią – jeżeli przez dłuższy czas nie padały deszcze. Jednym z największych zbiorników zaporowych w Polsce jest Solina – sztuczne jezioro położone w województwie podkarpackim.