jak_zaczac_nurkowac

Nurkowanie to frajda – zanurzenie się poniżej tafli wody pozwala na obserwowanie świata, który jest na co dzień niedostępny. Jak zacząć przygodę z nurkowaniem? Jak wykonać pierwszy krok?

Po pierwsze – zdrowie

Nieprawdą jest, że nurkowanie to sport niebezpieczny, jednak trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim, jeśli ktoś cierpi na choroby związane z nadciśnieniem, padaczkę lub choroby psychiczne powinien zrezygnować z nurkowania. Najlepiej przed pierwszym zanurzeniem skonsultować się z lekarzem. W większości krajów (w tym w Polsce) pisemne poświadczenie o zdolności do nurkowania jest wymagane, aby czynnie uprawiać ten sport. Przed każdym szkoleniem wypełnia się ankietę dotyczącą kondycji. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, lepiej nie kusić losu.

Po drugie – wiedza

Nie można nauczyć się nurkowania samodzielnie, potrzebny jest do tego wykwalifikowany specjalista. Dlatego zapomnijmy o nurkowaniu bez uprzedniego przebycia kursu. Szkół nurkowych jest bardzo wiele, w Polsce i wielu krajach, szczególnie tych żyjących z turystyki. Można częściowo przejść kurs w Polsce (część teoretyczna plus zajęcia w basenie), a resztę zostawić na tropikalne wojaże. Wyjątkiem jest snorkeling, czyli pływanie po powierzchni wody z fajką, maską i płetwami, oraz free diving, czyli nurkowanie bezdechowe. Do tego rodzaju nurkowania wystarczy podstawowy sprzęt oraz odrobina zdrowego rozsądku.

Po trzecie – sprzęt

Nie ma co ukrywać – sprzęt do nurkowania jest drogi. Chyba że wystarczy nam ABC, czyli podstawowe wyposażenie – maska, fajka i płetwy. Na początek to wystarczy, a jeśli złapiemy nurkowego bakcyla, wtedy można inwestować w bardziej zaawansowaną aparaturę, czyli pianki do nurkowania, butle, automat oddechowy, komputer nurkowy, latarkę itd.