partner nurkowy

Jak nurkować, to tylko z partnerem. Nurkowanie solo niesie bardzo duże ryzyko, bo w przypadku niebezpiecznej sytuacji nie ma znikąd pomocy. Ale jak dobrać partnera? Podsuwamy cztery proste wskazówki.

Ufam

Jeśli chcemy powierzyć komuś tak ważną sprawę jak własne zdrowie, a nawet życie, musimy obdarzyć go pewną dozą zaufania. Bez tego nurkowanie nie będzie komfortowe, a brak komfortu psychicznego sprawi, że podwodne atrakcje nie będą cieszyły. Najlepiej, aby partner był osobą z otoczenia, na której wiadomo, że można polegać. Wiemy, że nie zawsze to możliwe.

Sprawdzam

Przed każdym nurkowaniem partnerzy powinni dokonać przeglądu sprzętu, ale nie tylko każdy swojego, ale również sprzętu partnera. Nazywa się to „buddy check”. Niestety wielu płetwonurków zaniedbuje ten temat. A przecież korzyść z tego jest dość oczywista. Po pierwsze – zapobiega to awarii pod wodą. Po drugie – w przypadku zaistnienia awarii partner jest już zaznajomiony ze sprzętem i może szybciej i skuteczniej zareagować. Jeśli partner ignoruje „buddy check” powinniśmy zwrócić na to uwagę. Czy na pewno chcemy nurkować z kimś, komu nie zależy na bezpieczeństwie?

Porównuję

Partnerowanie ma sens wtedy, gdy obie strony mają zapewnione bezpieczeństwo. Dlatego porównuje się doświadczenie – wystarczy przejrzeć log-booka potencjalnego partnera. Jeśli po raz pierwszy nurkujemy w kamieniołomie wybierzmy kogoś, kto już wcześniej miał z tym do czynienia. Początkujący płetwonurkowie powinni nurkować z osobami o większym doświadczeniu.

Lubię

Ostatnią kwestią jest satysfakcja ze wspólnego nurkowania. Najlepiej dobrać się z kimś, kto oczekuje od nurkowania tego samego i ma podobny temperament. Partnerzy powinni znajdować się blisko siebie, dlatego jeśli nie dogadujesz się z kimś na lądzie, prawdopodobnie nie porozumiesz się pod wodą. Jeśli jedna osoba chce robić zdjęcia, a druga gonić kolorowe rybki, to marne szanse na obopólne zadowolenie z tej eskapady.