jak_fotografowac_pod_woda

Kolorowe ryby, wraki, długie mureny i węgorze, rozłożyste rafy koralowe, jaskinie i skały – to wszystko znajduje się pod wodą na wyciągniecie ręki. Chciałoby się zatrzymać te widoki na dłużej. Dobra wiadomość – można to zrobić. Zła – nie jest łatwo to zrobić. Bez względu na to, jaki sprzęt do fotografowania pod wodą posiadamy, trzeba znać kilka reguł.

Koncepcja

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, co ma być tematem każdego zdjęcia. Strzelanie na oślep – byle więcej ujęć – zupełnie nie ma sensu. Pod wodą trudniej o dobrą fotkę, bo trzeba podpłynąć jak najbliżej, a przecież niektóre zwierzęta są bardzo płochliwe. Tego nie da się przeskoczyć, bo fotografia wykonana z dużej odległości będzie niewyraźna. Zatem – jeśli na obrazie ma być rafa, najlepiej jest zrobić zdjęcie fragmentu, na którym będą widoczne szczegóły. Jeśli mamy przed sobą wrak, trzeba podpłynąć możliwie najbliżej i zastosować obiektyw szerokokątny. Bardzo ciekawe są zdjęcia makro, czyli robione bardzo małym obiektom, np. skorupiakom.

Światło i kolory

Oświetlenie odrywa w każdej fotografii kluczową rolę. Pod wodą trudno zrobić dobre zdjęcie tylko z naturalnym światłem, chyba że znajdujemy się na niewielkiej głębokości i mamy to szczęście, że miejsce jest dobrze oświetlone. Jeśli nurkujemy na głębokość więcej nić 3 m, to trzeba użyć lampy. Sztuczne światło jest niezbędne, aby oddać żywe, ciekawe kolory. Inaczej wszystko będzie miało niebieski odcień i będzie niewyraźne.

Obróbka techniczna

Nawet jeśli nie wszystko poszło idealnie – a przeważnie właśnie tak się dzieje – to jeszcze nie wszystko stracone. Z pomocą przyjdą wszelkiego rodzaju programy do obróbki graficznej. Nawet przy niewielkich umiejętnościach można szybko i samodzielnie nauczyć się, jak kadrować zdjęcie, poprawiać kontrast, regulować jasność czy balans bieli.