gdzie nurkować w polsce jeziora

To nieprawda, że Polska nie jest krajem dla nurków. Może nie jest tak atrakcyjna pod względem bogactwa flory i fauny, jak tropikalne rafy koralowe, ale ma za to inne zalety. Przede wszystkim polskie akweny są bardzo dobre dla początkujących nurków. Po co jechać/lecieć/płynąć na drugi koniec świata, skoro mamy tyle miejsc w granicach naszego kraju? Jeżeli ktoś szuka bazy nurkowej czy szkolenia nie powinien mieć z tym problemu. Zatem, gdzie nurkować w Polsce?

Widoczność

Większość jezior popularnych wśród nurków znajduje się w północnej części kraju. To nieprawda, że są one mocno zanieczyszczone. Taki mit być może pokutuje z powodu tego, że część zbiorników to jeziora eutroficzne, czyli bogate w substancje organiczne. Duże stężenie soli mineralnych powoduje intensywny rozwój roślinności. Latem przy wysokich temperaturach możliwe jest „zakwitanie wody” – rozwój mikroskopijnych organizmów, np. sinic. To powoduje bardzo słabą widoczność. Ale to zwykle tylko czasowy problem. Niska widoczność może być spowodowana także dużym natężeniem podwodnego ruchu – nurkowie penetrujący dno wzburzają piasek i muł, który powoduje zmętnienie wody. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z nurkowaniem, lepiej wybrać jeziora, gdzie widoczność wynosi przynajmniej kilka metrów.

Głębokość

Najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza – ma 108 m głębokości. Jest dostępne dla nurków i bardzo znane w tym środowisku, ale wcale nie przez wzgląd na swoje wymiary. Na jego dnie znajduje się wiele dużych głazów narzutowych, co sprawia, że miejsce jest warte wielokrotnego zanurzenia – za każdym razem można zobaczyć coś nowego. Głębokość jezior w Polsce jest bardzo różna, dlatego można znaleźć odpowiednie miejsce dla amatorów i dla bardziej doświadczonych. Niestety termoklina (warstwa wody o grubości 1-2 m, w której następuje duży spadek temperatury) znajduje się w sezonie letnim już na głębokości około 8 m.

Atrakcje

Nurkując w jeziorze mamy okazje zobaczyć świat roślin i zwierząt po drugiej stronie tafli. W jeziorach ubogich w substancje mineralne świat fauny i flory jest uboższy, za to widoczność lepsza. W jeziorach najwięcej organizmów żyje w strefie litoralu, czyli w strefie przybrzeżnej. Tu rozmnażają się ryby, skorupiaki i małże. Rzadko na dnie jezior występują zatopione wraki.

Podsumowując

Odpowiedź na pytanie „gdzie?” – nurkować w Polsce w jeziorach można, a nawet trzeba, jeśli stawiamy pierwsze kroki w eksplorowaniu podwodnego świata.