dive 5

Można powiedzieć, że między nurkowaniem bezdechowym a nurkowaniem ze sprzętem jest taka różnica, jak między szybownictwem a lataniem samolotem z silnikiem. Analogia jest o tyle udana, że piloci maszyn silnikowych muszą znać zasady aerodynamiki umożliwiające im realizację stosownych procedur przewidzianych na okazję awarii silników.

Podobnie z nurkowaniem – freediving bez wątpienia jest odrębną dziedziną sportu, jednak nurkowie „sprzętowi” powinni poznać mechanizmy i przećwiczyć niektóre elementy nurkowania bezdechowego. Mogą one istotnie zwiększać bezpieczeństwo nurkowania.

W przypadku jakiejkolwiek awarii pod wodą najważniejsze jest zachowanie spokoju. Komfort przebywania w przypadku sytuacji awaryjnej istotnie podnosi świadomość, że nawet bez mieszanki oddechowej pod wodą można przebywać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset sekund. Warto jednak poznać ten limit (indywidualny dla każdego nurka) i popracować nad jego wydłużeniem – lepiej mieć w zapasie kilka minut niż kilkanaście sekund.