faktyi_mity_nt_nurkowania

Nurkowanie owiane jest pewną aurą tajemniczości – może ze względu na odkrywanie tego, co niewidoczne na powierzchni, może dlatego, że relatywnie niewiele osób uprawia tą formę rekreacji. Jest już jednak na tyle rozwiniętą formą aktywności, że pora rozprawić się z pewnymi przekonaniami.

Fakt pierwszy – nurkować należy zawsze z partnerem

Schodzenie pod wodę bez obecności drugiego nurka jest bardzo ryzykowne. W przypadku zaistnienia niebezpieczeństwa pomocy może udzielić tylko osoba, która znajduje się w pobliżu. W przeciwnym razie można liczyć tylko na siebie, a to nie zawsze wystarcza. Pod wodą może zdarzyć się wiele rzeczy – problemy techniczne ze sprzętem, zaplątanie w sieci, kontakt z niebezpiecznym zwierzęciem itd. Nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkich potencjalnych zagrożeń.

Fakt drugi – nurkować można przez cały rok

Ktoś może powiedzieć: „oczywiście, przecież można wyjechać do ciepłych krajów”. Tak, można. To najlepsze wyjście dla osób, które uczą się podstaw nurkowania, bo ciepłe wody bez porywających nurtów oraz duża widoczność sprzyjają początkującym. Jednak to nie jedyna opcja na nurkowanie w czasie zimowych miesięcy. W Polsce także można nurkować – pod lodem. Rzecz jasna, wymaga to osiągnięcia pewnego poziomu umiejętności i zdobycia odpowiedniego sprzętu.

Mit pierwszy – nurkowanie jest trudne

Jeżeli ktoś myśli, że nurkowanie jest sportem ekstremalnym, znajduje się w błędzie. Nawet dzieci poradzą sobie z nurkowaniem ABC, czyli z maską, fajką i płetwami. Rodzice powinni wręcz zachęcać swoje pociechy do pływania i zabaw w wodzie, bo to doskonale wpływa na rozwój ruchowy oraz ćwiczy mięśnie pleców odpowiedzialne za prawidłową postawę. Wymagania co do kondycji fizycznej są niewielkie nawet przy ubieganiu się o pierwsze stopnie nurkowe – wystarczy przepłynąć określony dystans dowolnym stylem. Im wyższy stopień nurkowy, tym większe wymagania.

Mit drugi – nurkowanie jest niebezpieczne

Nurkowanie jest tak samo niebezpieczne jak spacer ulicą miasta – zawsze może się coś zdarzyć, ale jeśli zachowany podstawowe zasady bezpieczeństwa nie ma powodów do obaw. Każdy nurek rekreacyjny nurkuje z partnerem – patrz „fakt pierwszy”. Poza tym należy mierzyć siły na zamiary – jeśli nie masz doświadczenia i umiejętności, nie porywaj się z motyką na słońce.