plywalnosc_doskonala

Nurkowanie to także pływanie, tylko że pod wodą. Nie można nurkować bez bardzo dobrej umiejętności pływania. Wśród nurków istnieją takie pojęcia jak pływalność doskonała oraz pływalność zerowa.

Pływalność doskonała

Jeżeli kandydat na płetwonurka nie potrafi przepłynąć w płetwach 200 metrów crowlem, to zdecydowanie nie powinien zaczynać przygody z pływaniem pod wodą. Jedyną radą jest trening. Im lepiej radzimy sobie na powierzchni wody, tym lepiej pójdzie pod powierzchnią. Seria ćwiczeń – zarówno na powierzchni jak i pod powierzchnią – powinna załatwić sprawę. Należy skupić się na takich zadaniach jak wyważenie i kontrola pływalności, balansowanie na płetwach, zawiśnięcie w toni, zawracanie w miejscu, utrzymywanie poziomej i pionowej sylwetki.

Pływalność zerowa

To nic innego jak umiejętność utrzymania nieruchomej pozycji, czyli takiej, gdy siła ciężkości i siła wyporu równoważą się. Aby to uzyskać wykorzystuje się kilka czynników. Najważniejszym jest regulowanie ilości powietrza w kamizelce (na większych głębokościach), uregulowanie balastu podczas zanurzenia kontrolnego, a także korygowanie zanurzenia poprze wdychanie (wynurzenie) i wydychanie (zanurzenie) powietrza, czyli dzięki własnym płucom.