daj_nura_w_dobrej_piance

Jak wybrać dobrą piankę – bo tak potocznie nazywa się skafander mokry – do nurkowania? To pytanie, który każdy płetwonurek musi sobie zadać. Może je zadać również w sklepie z akcesoriami dla nurków i mieć nadzieję na fachową poradę. Zanim jednak wybierze się do sklepu, powinien znać podstawowe zasady wyboru pianki.

Rozmiar

Ma znaczenie. Pianka nie może być zbyt duża, bo cyrkulująca między pianką a ciałem woda będzie zabierać ciepło. Trzeba dobrać maksymalnie dopasowany skafander. Przy pierwszym założeniu może być odrobinę zbyt opięty, ale z czasem dopasuje się do ciała. Modele przeznaczona dla kobiet różnią się od męskich wyprofilowaniem skafandra w klatce piersiowej. Zapewnia to komfort poruszania oraz zapobiega nadmiernemu przedostawaniu się wody pod piankę.

Grubość

Ten parametr podaje się określając cyframi – x/x – gdzie pierwsza wartość określa grubość pianki ochraniającej klatkę piersiową, natomiast druga wartość to grubość pianki na rękach i nogach. Na klatce piersiowej pianka musi być nieco grubsza. Nie ma uniwersalnego klucza, według którego dobiera się grubość pianki, bo każdy człowiek odczuwa ciepło i zimno w indywidualny sposób.

Długość

Shorty to pianki z krótkim rękawem i z krótkimi nogawkami. Z kolei shortarm to pianki z krótkim rękawem. Oczywiście są cienkie, więc doskonale nadają się do nurkowania w ciepłych wodach Egiptu czy Chorwacji. Steamer to pianki dla profesjonalistów, bo oprócz długiego rękawa charakteryzują się zazwyczaj nieprzepuszczalnymi szwami. Można w nich pływać w polskich akwenach, które nie należą do ciepłych.