dzieci i nurkowanie

Jeśli dzieci są oswojone z wodą od najmłodszych lat, to nie mają oporu czy lęku przed zanurzeniem się poniżej tafli. Dlatego – czy mogą bezpiecznie nurkować? Jak powinny rozpoczynać przygodę z nurkowaniem?

Dobra zabawa to bezpieczna zabawa

Dzieciaki uwielbiają spędzać czas nad morzem i nad jeziorem. Niektórym budowanie zamków z piasku nie wystarcza. Jak zapewnić im bezpieczeństwo, jeśli zamarzą nie tylko o pływaniu, ale o nurkowaniu? Jak zwykle nieoceniony będzie kurs nurkowania. Mogą wziąć w nim udział dzieci, które ukończyły 10 lat.

Nauka przede wszystkim

Szkolenie odbywa się najpierw na basenie. Po części teoretycznej kursanci schodzą pod wodę pod czujnym okiem instruktora. Niektóre szkoły umożliwiają rodzicom obecność podczas tych zajęć. Oczywiście nie jest to konieczne, gdy dziecko nie czuje takiej potrzeby i jest dość odważne, żeby zmierzyć się z tym zadaniem samodzielnie. Następnym etapem są zajęcia na otwartym akwenie. Jeśli pociecha przejdzie testy pomyślnie, uzyskuje certyfikat Junior Open Water Diver i może nurkować nawet na głębokość 12 m.

Wymagania

Osiągnięcie progu 10 lat to nie wszystko. Dziecko musi umieć pływać, ale nie musi to być bardzo wysoki poziom. Potrzebne są także ważne badania lekarskie z adnotacją „zdolny do nurkowania” oraz pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Do zajęć w wodzie potrzebny jest także zestaw ABC, czyli maska, fajka i płetwy. Z takim wyposażeniem można uprawiać snorkeling, czyli pływanie po powierzchni wody i podziwianie płytko położonych obiektów, np. rafy koralowej. Do tego nie jest potrzebny kurs.