dive 12

Należący do Meksyku Półwysep Jukatan oddziela Morze Karaibskie od Zatoki Meksykańskiej. Ta okolica to raj dla nurków, szczególnie tych, którzy cenią przejrzystą wodę i eksplorowanie podwodnych jaskiń i korytarzy.

Jest klimat

Tutejszy klimat jest gorący i wilgotny – zimą średnia temperatura wynosi 20 stopni Celsjusza, więc Jukatan to nie tylko najlepsze miejsce do nurkowania, ale także wakacji i odpoczynku od szarej, środkowoeuropejskiej pogody. Nurkowie upodobali sobie te wody ze względu na widzialność nawet do 50-60 metrów oraz podwodne groty i cenoty.

Atrakcje Jukatanu

Cenoty to nic innego jak naturalne wapienne studnie, w których zgromadziła się woda. Mają różną formę – niektóre są otwarte, a inne chowają lustro wody pod skałami. Na półwyspie znajdują się setki kilometrów podziemnych korytarzy i ogromna ilość cenot, jednak nie wszystkie są dostępne dla nurków. Najsłynniejsza z nich nazywana jest Myjnią Samochodową (Car Wash).

Wyspa Jaskółek czy wyspa nurków?

Cozumel to wyspa położona u wschodnich wybrzeży Jukatanu. W języku Majów jej nazwa znaczy tyle co Wyspa Jaskółek, jednak jest znana przede wszystkim z walorów turystycznych. Jej południowe wybrzeże to najlepsze miejsce do nurkowania w regionie – głębokość nurkowania od powierzchni wynosi 30 m, widzialność latem do 50 m. Ogromne wrażenie robi Rafa Palancar o długości ponad 5 km. Rozmaite koralowce i egzotyczne formy życia morskiego to niezła gratka nawet dla bardzo wymagających.

 

Co można, a czego nie wolno

W niektórych cenotach możliwe jest nurkowanie tylko z ABC, a na płytkich brzegach wzdłuż wyspy Cozumel oraz raf nurkowe ABC jest w zupełności wystarczające. W cenotach głębokość wynosi do 12 m.